У сучасному «цивілізованому» світі, серед тотального відмови від традицій, розмова про дівочу цнотливість сприймається як архаїзм. Однак передова психологічна та медична наука небезпідставно змушує засумніватися в розумності зневаги засад цього питання, а також показує сумні наслідки сексуальної розкутості підлітків.
Змінюються часи, але не суть
Росія — країна з тисячолітньою християнською культурою. Тому у нас завжди надавали великого значення жіночій цнотливості. Що цілком логічно, так як ідеальною жінкою для християнських народів є Пречиста і Пренепорочна Діва Марія. Втрата дівочої честі вважалася великим гріхом, і ганьба падала на всю сім’ю.
Сексуальна революція, що прийшла до нас на 30 років пізніше, ніж у західні країни, помітно змінила ставлення батьків до виховання цнотливості в доньках. Вже нерідкі випадки, коли дорослі спокійно ставляться не тільки до позашлюбного співжиття молодих пар (у містах це швидко стає новою нормою), а й до статевих зв’язків 14-15-річних підлітків. Хтось із зітханням зізнається, що не може вплинути на дочку (хоча вона живе з батьками під одним дахом і повністю залежить від них фінансово), а хтось не бачить в цьому нічого страшного.
Часи змінилися, кажуть вони, головне тільки, щоб не було небажаної вагітності.
Такими людьми міркування про цнотливість сприймаються як безнадійна архаїка і мракобісся. Але досліди в галузі виховання — річ вкрай небезпечна, оскільки результат їх заздалегідь невідомий.
Підсумки сексуальної революції на Заході свідчать про повний провал експерименту в даній сфері. Наприкінці 1950 -х років, приблизно за десять років до початку цієї революції, геніальний американський соціолог російського походження Питирим Сорокін попереджав про страшні наслідки «одержимості сексом» (хоча тоді ще звучали тільки перші дзвіночки, все найголовніше було попереду). «Одержиме сексом суспільство, — писав П. Сорокін, — без коливань порушує Божественні і людські закони, вщент розбиває всі цінності. Подібно торнадо, воно залишає на своєму шляху легіон трупів, безліч понівечених життів, незліченні страждання і уламки зруйнованих норм». Зараз це вже не прогноз, а доконаний факт.
Цікаво й інше. Дані медицини незаперечно свідчать про те, що збереження дівчатами цнотливості — це найнадійніша гарантія жіночого здоров’я. Тобто, морально-етичні принципи, укорінені в століттях, не випадкові навіть в чисто прикладному, утилітарному сенсі. Вони пройшли перевірку часом і довели свою ефективність. Надамо слово авторові книги «Чого ви навчаєте моєї дитини?» , Відомому американському психіатра і психолога Міріам Гроссман. «Це вже науковий факт, — пише Гроссман, — що для розвитку раку шийки матки необхідною умовою є наявність папіломавірусу людини. Чому ж дівчата і молоді жінки особливо сприйнятливі до ВПЛ (папіломавірус) ? Все через шийки матки, вона ще недостатньо розвинена ... Сформована шийка матки ... покрита численними шарами клітин, тому вона важко інфікується. А ось недостатньо розвинена шийка матки, шийка матки у підлітка чи юної дівчини, товщиною всього в одну клітину. Ця поверхня, покрита шаром всього в одну клітину, називається „зоною перетворення“ . З віком вона зжимається, скорочується. Але поки це не відбулося, для ВПЛ, хламідії та ІПСШ (інфекції, що передається статевим шляхом) це ідеальне місце для атаки ... Тому так багато дівчат інфіковано ВПЛ, а також іншими ІПСШ. З віком ... ця зона зменшується, а після пологів вона повністю зникає». А ще д -р Гроссман пише, що сучасні методи дослідження, що дозволяють в реальному часі спостерігати роботу мозку, сильно змінили уявлення про вищу нервову діяльності в підлітковому віці. Вважалося, що мозок дозріває досить рано, і в підлітковому віці він вже як у зрілої людини. Але виявилося, що це не так. Якщо подібна картина роботи мозку спостерігається у дорослого, то говорять про серйозні психічні відхилення. А для підлітків це вікова норма. У чому суть питання ? Справа в тому, що в стані тривоги, хвилювання, збудження і т. п. (а закоханість і пристрасть вводять їх саме в такі стани) підліток через незрілість певних ділянок мозку не може прийняти зріле, виважене, усвідомлене рішення. Тому аргументація прихильників сексуальної освіти: мовляв, треба просто навчити підлітків прийомам «безпечного сексу», і все буде почком, — не витримує критики. Надії на це, як правило, не виправдовуються. У відповідальний момент більшість підлітків швидше за все забудуть про запобігання. Так вже у них влаштований мозок! І ніякі профілактичні програми з цим не справляються.
З цими ж особливостями функціонування вищої нервової діяльності пов’язана і підвищена психологічна вразливість дітей підліткового віку. Заразившись, вони переживають це набагато гостріше, ніж дорослі (хоча і для дорослих така звістка — велика травма). І — знову-таки через свої психічні та психологічні особливості — набагато частіше скоюють необачні, а деколи непоправимі вчинки. У всякому разі, досвід Міріам Гроссман, на консультацію до якої студенти та старшокласники йдуть суцільним потоком, дозволяє стверджувати що між збільшенням числа підліткових самогубств і зростанням статевої розбещеності існує цілком певний зв’язок.
Чому розв’язність — шлях в пастку?
Цнотливість невіддільне від скромності. Важко уявити собі нахабну, зухвалу і в той же час цнотливу дівицю . Звичайно, це не означає, що дівчата обов’язково повинні бути тихонями. У людей різний характер. Одні, як пушкінська Тетяна, схильні до усамітнення і меланхолії, інші, як її сестра Ольга, весела та жвава. У дореволюційному селянстві, що складав переважну більшість населення Росії, темні, «серпанкові» панночки були не в честі. Хлопцям куди більше подобалися жваві, веселі дівчата, гарнівеселі і запальні. Саме їх першими набирали в хоровод, запрошували на кадриль і т. п. Але в кожному разі, яким би жвавим характером ні володіла дівчина, вона не переходила певних меж, щоб не втратити своєї дівочої честі. І тим самим викликала у хлопців повагу. Вони розуміли, що дівчина не дозволить їм зайти надто далеко.
Коли зараз дівчата, наслідуючи героїнь сучасної маскультури, ведуть себе не скромно, а навпаки, розв’язно, грубо, наполегливо, самі пропонують себе (а то і нав’язуються !) хлопцям, пишуть їм любовні записки, запрошуючи на побачення, викладають свої зваблюючі і часто не дуже пристойні фотографії на загальний огляд в Інтернеті, ділять між собою хлопців, їм невтямки, що вони потрапляють у пастку. Навпаки, вони вважають себе господарями положення, оскільки хлопці (особливо хто постарше) із задоволенням відгукуються на загравання, і дівчатам здається, що весь світ лежить біля їхніх ніг. Але досить швидко з’ясовується, що ставлення хлопців до них споживацьке, а нерідко і грубо — цинічне . Інакше й бути не може, тому що багатовікові звичаї, що передаються з покоління в покоління, занадто міцні. І навіть коли на рівні свідомості людина дотримується інших поглядів, так зване колективне несвідоме (або родова, генетична пам’ять) підказує йому правду. А правда в даному випадку полягає в тому, що порядні дівчата так себе не ведуть. Значить, і ставлення до них виникає як до непорядних. З усіма витікаючими з цього наслідками.
Але ж дівчата, як би вони себе не налаштовували, самою своєю природою націлені на емоційну прихильність до людини, з яким у них виникне любовна близькість. Це знову-таки медичний факт, про який, однак, навіть не підозрюють багато батьків. Знову надамо слово М. Гроссману. «За останні двадцять років, — пише вона, — ми дізналися (і це наукові дані), що гормони, які виробляються під час інтимного поведінки, викликають почуття прихильності і довіри. Особливо у жінок, оскільки окситоцин головним чином жіночий гормон. Я називаю цей гормон ... „політично некоректним“, оскільки він кидає виклик твердженням, що відмінності між чоловіками і жінками основані на культурних традиціях та соціалізації. Вона кидає виклик ідеї про те, що сексуальну поведінка легко відокремити від емоційної прихильності». «Гормон, — пояснює далі М. Гроссман, — це молекула, яка» подорожує" від одного органу до іншого і передає повідомлення. Залежно від контексту окситоцин переносить різну інформацію по всьому тілу. Під час пологів він прямує з мозку в матку і дає їй команду скорочуватися і виштовхувати дитини. Під час годування грудьми окситоцин передає клітинам молочної залози наказ мозку виробляти молоко. Але окситоцин «подорожує» і всередині мозку з повідомленнями про емоції і поведінці. Якщо ви візьмете цнотливу самицю щура і введете їй окситоцин, а помістіть її в клітку з послідом від іншого щура, ця самка щуриня під впливом окситоцину буде вести себе так, ніби диті — її власні. Таким чином, окситоцин передає послання «створи зв’язок, створи емоційну прихильність»
Окситоцин виробляється під час любовних ласк, поцілунків і т. д. не тільки у жінок, але й чоловіків, естроген (жіночий гормон) його дію підсилює, а тестостерон (чоловічий гормон) знижує. Тому дівчина в умовах зміни партнерів опиниться в більш уразливому положенні. Скільки б вона не вселяла собі, що «постіль — це не привід для знайомства» (цитата з анекдоту), її психіка буде цьому опиратися. Ще раз надамо слово Міріам Гроссман: "Крім емоційної прихильності, окситоцин впливає на наші судження і оцінку ризику. Він впливає на відділи мозку, пов’язані з почуттям довіри. По суті, коли молоді люди сексуально активні, окситоцин впливає на мозок дівчини, який повинен би махати червоним прапором. Припустимо, що це тільки випадкові стосунки, зв’язок на одну ніч з кимось, кого вона не знає по-справжньому. У звичайній ситуації мозок б подавав сигнал тривоги: «Подумай про це! Чи добре це ? Чи безпечно ? Що ти будеш почувати завтра вранці ? Розумний чи це вчинок ? «Але замість цього відділу мозку, замість мозочкової мигдалини діє окситоцин, який в якійсь мірі змушує цей голос замовкнути. І дівчина менш обережна, менш підозріла».
Наші пращури нічого про окситоцин не знали, але, як з’ясувалося, були мудрішими нас, коли всіма силами намагалися захистити дочок від позашлюбних зв’язків. Тим самим вони не тільки рятували їх від поганих хвороб, а й оберігали від важких душевних травм.
Декілька важливих порад
Піклуючись про майбутнє особисте щастя дочок, важливо розвивати в них жіночну м’якість, поступовість, уміння шукати і знаходити компроміси. Старанність, акуратність, вміння створити домашній затишок теж дуже важливі для дівчаток. М’якість йде рука об руку з лагідністю, терпінням і смиренністю. З тими якостями, які особливо обурюють феміністок, адже для них це асоціюється зі слабовіллям та вічно пригнобленим становищем жінок. Але якщо у людини є внутрішній стрижень, він при всій своїй лагідності не піддасться поганому впливу і буде проявляти непоступливість злу.
Пам’ятайте, що ляльки, якими грають дівчата, несуть дуже важливе виховну навантаження. Дитина зчитує з них інформацію без слів, на рівні образу, і починає мимоволі наслідувати. Лялька Барбі — модна, доглянута «діва», для якої діти — в кращому випадку лише додаток до гламурного інтер’єру, а часто і прикра перешкода. Вони гарні на фотографіях, а в житті доставляють занадто багато клопоту. Ляльки Братц — зухвалі дівчата з пристрастю до моди, думаючі в першу, другу і десяту чергу про вбрання, тусовки і знову-таки гламурний спосіб життя, дорогому і, природно, за чужий рахунок. Що з цього виходить в реальності, сподіваюся, зрозуміло.
Намагайтеся, щоб дівчинка виглядала красиво, але не зациклювалася на одязі. І тим більше не заохочуйте інтересу до косметики. Зараз пропагується косметика не тільки для підлітків, а й для п’ятирічних маляток. У сприйнятті дівчаток косметика — важливий крок на шляху дорослішання. Особливо це небезпечно зараз, коли дорослішання у багатьох підлітків асоціюється з сексуальною свободою.
Приділяйте підвищену увагу романтичному вихованню дівчаток, але при цьому не розпалюйте чуттєвість. Багато підліткових серіали та книжки саме цим і займаються. Але, на щастя, є інша література й інші фільми, причому набагато більш талановиті (а значить, надають більш сильний, глибокий, часто катарсичн вплив на юні душі). У цих творах оспівуються жіноча цнотливість, вірність, чиста, піднесена любов. Вчасне прочитання «Джейн Ейр» Ш. Бронте, «Червоні вітрила» Олександра Гріна, романтичні повісті Тургенєва та інші подібні твори дадуть дівчинці — підлітку правильні орієнтири. Особливо якщо мама не полінується обговорити з нею прочитане і зв’яже це з реальним, сучасним життям, підкріпивши слова конкретними прикладами.
Намагайтеся впливати на коло спілкування дочки. У підлітковому віці це, звичайно, важче, ніж у п’ять-шість років, але все одно думку (а в якихось випадках і заборона!) батьків має величезне значення. «Хочеш зберегти честь дочки — дивись, з ким вона дружить» — приблизно так звучить арабське прислів’я, яку мені одного разу довелося почути.
А головне, не забувайте, що більше всіх на світі дівчаткам (як, втім, і хлопчикам, але зараз мова не про них) потрібні мама і тато. У вже згаданій книзі «Чого ви навчаєте моєї дитини?» М. Гроссман пише: «Будьте впевнені, ваш вплив на доньку — і в дванадцятирічному, і в чотирнадцятирічному, і у шістнадцятирічному віці — набагато більше, ніж вам може здатися ... Виховання — ось що їй потрібно. Їй потрібно батьківське тепло, підтримка і керівництво. Від вас потрібні чіткі правила і високі очікування ... Зміцнюйте контакт з дитиною. Їй потрібні близькі, довірчі стосунки саме з вами ... Діліться з дочкою накопиченим досвідом, прищеплюйте їй свої моральні цінності ... Це обов’язково відіб’ється на її поведінці. Так, вона може з вами сперечатися, але дослідження показують, що підлітки з сімей, де батьківські очікування високі, не квапляться вступати в ранні статеві зв’язки. Якщо ви ставитеся до таких зв’язків однозначно негативно, це буде серйозним чинником впливу на вашу дочк». Батькам, які бажають своїм дочкам щастя, дуже важливо про це пам’ятати і не піддаватися лукавим розмовам про те , що світ незворотно змінився.
Джерело: www.family-institute.org.ua
Немає коментарів:
Дописати коментар